Listopad 01 2014 00:12:27
Logowanie

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Chat z ekspertem
Masz pytania?

Chat z ekspertem

Strona Główna
Artykuły i felietony
Forum
Ciekawe strony
Rozszyfruj skrót ZUS
Ile tracisz w ZUSie?
Jak nie płacić lub płacić mniejszy ZUS?
Galeria zdjęć
Szukaj

O nas
Dla webmasterów
Kontakt i reklama
Mapa serwisu
Lubią nas na Facebooku
Cytat na dzisiaj wg Łukasza Tomaszka:
Kto chce coś wykonać, szuka SPOSOBU. Kto nie chce, szuka WYTŁUMACZENIA.
Jeśli nie ZUS, to co wybrać ?
1. Własna spółka z o.o. w Polsce ? 2. Firma w innym kraju Unii Europejskiej ? 3. Lotto ??? 4. Praca na czarno ??? 5. Zostawić wszystko i uciekać, brrr ?
Okiem Likwidatora
Nowy kołobrzeski - odział ZUS 2
Nowy kołobrzeski - odział ZUS 2
Siedziby ZUS
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 3,146
· Najnowszy użytkownik: Andersan
Zobacz temat
 Drukuj temat
NIE SKŁADAJCIE KOREKT DEKLARACJI
Ulka
Nie składajcie deklaracji korygujących jeżeli dotyczą okresu sprzed 1 października 2003 r, tym bardziej na telefoniczne prośby "miłych pań lub panów" - ale zwracajcie się do ZUS o wyjaśnienie powodów z jakich macie to zrobić.

Składając korekty po pierwsze uznajecie ich roszczenia, po drugie skracacie czas do egzekucji.

Zgodnie z art. 3a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji egzekucję administracyjną zaległych składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz FP i FGŚP stosuje się, jeżeli kwota zaległości wynika z deklaracji rozliczeniowej złożonej przez płatnika składek. W świetle §2 pkt 1 powołanej ustawy deklaracja ta powinna zawierać pouczenie, że stanowi ona podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego. Wzory deklaracji rozliczeniowych określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 149, poz. 982 ze zm.). Z dniem 1 października 2003 r. weszła w życie nowelizacja cytowanego powyżej rozporządzenia opublikowana w Dz.U. nr 150, poz. 1457 ze zm., która wprowadziła stosowne pouczenie do wzorów deklaracji obowiązujących w rozliczeniach z ZUS. Wobec powyższego jednoznacznym jest, że egzekucję zobowiązań wynikających z deklaracji składanych przed 1 października 2003r. można wszcząć i prowadzić jedynie na podstawie wydanej przez wierzyciela decyzji określającej wysokość zaległości (art. 3 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji).

BENIA
Witam serdecznie .Jestem nowa na forum . Właśnie 15grudnia otrzymałam pismo z zusu , aby złożyć druk ZUS KOA i korektę deklaracji ZUS DRA . Domagają się ode mnie korekty deklaracji od 05.2001. do 11.2001 . Nie wiem czy zignorowanie tego wezwania nie pociągnie jakichś konsekwencji . Poczekać aż do następnego pisma ?
Pozdrawiam wszystkie pokrzywdzone przez zus koleżanki .
Edytowane przez BENIA dnia 17-12-2008 20:32

Ulka
O zignorowaniu mowy być nie możne, jeżeli nie wyjaśnili w wezwaniu powodów konieczności złożenia korekt, w terminie wyznaczonym na złożenie, Ty złóż grzeczne pismo z prośbą o wyjaśnienie przyczyny tak nagłej potrzeby dokonywania korekt.
W przypadku podania przyczyny, również złóż pismo w podobnym tonie (grzeczne), o wyjaśnienie powodu z jakiego dopiero obecnie - po siedmiu latach masz to zrobić. Tylko tyle i czekaj na rozwój wypadków. Czytaj forum, akty prawne i zdecyduj o walce.
Pozdrawiam
Ulka

BENIA
W skrócie to wygląda tak , że "zus... informuje , że w wyniku analizy danych w Kompleksowym Systemie Informatycznym zus stwierdzono u Pani zbieg ubezpieczeń . Od 25-02-2001 do 30-01-2001 (!!!) prowadziła Pani dg i jednoczesnie była zatrudniona z tytyłu umowy o pracę (...) w okresie od 24-05-2001 do 21-11-2001 przebywała pani na zasiłku macierzyńskim ztytułu zatrudnienia (... ) W czasie przebywania na zasiłku macierzyńskim , z tytułu prowadzenia dg była Pani zgłoszona do ubezp .zdrow .
Zgodnie z art6 ust 1 pkt 19 i art 9 ust 6 ustawy z dnia 13.10.19998 (...) osoby pobierające zasiłek macierzyński lub wychowawczy podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezp. emeryt. i rent. , jeżeli nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezp. społ np . prowadzenie dg.
Oznacza to , że w okresie od 24-05-2001 do 21-11-2001 spełnia Pani warunki do objęcia obowiązkowo ubezp. społ. z tytułu prowadzenia dg.
Wobec powyższego należy wypełnić załączone zgłoszenie korekty o uporządkowanie okresów na koncie ubezpieczonego ZUS KOA.
Jednocześnie w związku z objęciem obowiązkiem ubezp.społ. należy skorygować również dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA :
za okres 06/2001 do 10/2001 zpełnymi podstawami wymiaru składek na ubezp. społ i ubezp. zdrow. obowiązującymi osobu prowadzące dg.(...)
za okres 05/2001 , 11/2001 z pełną podstawą na ubezp, zdrow. i umniejszonymi podstawami i składkami na ubezp. społ ."
Przepisałam chyba wszystkie istotne szczegóły. Pismo Kończy się informacją o 7 dniowym terminie na złożenie dokumentów .

Dziękuję za szybką odpowiedź na mój poprzedni post i zrobię dokładnie tak jak radzisz .
Pozdrawiam . Benia .

Jolo
Witam,
A co jeśli ZUS rząda składania korekt za okres 2006 - 2008.Czy i w tym wypadku nalezy ich nie składać?

Ulka
ad. BENIA,
Zajrzyj do wątku PIERWSZA POMOC - wpis MonikiW

ad. Jolo
złożenie korekty jest uznaniem zadłużenia.W każdym przypadku, przed złożeniem korekt należny zastanowić się w jakim celu i z jakiego powodu ZUS stawia takie żądania. Aby mieć szansę na właściwą ocenę swojej sytuacji, należny zrobić absolutnie wszystko by mieć na to czas.
Edytowane przez Ulka dnia 21-12-2008 11:04

Ankadg
Cześć. Ja też jestem w sytuacji "starej matki" od której ZUS chce składki za urlop macierzyński.

Proponuję, aby każda z nas napisał bezpośrednio do Rzecznika Praw Obywatelskich - tylko nie anonimowo. Bezpośrednia strona wniosku:

http://www.rpo.gov.pl/wniosek/index.php?jezyk=0&poz=1

i do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny
http://orka.sejm.gov.pl/ListydoS6.nsf/JK1?OpenForm&PSR

Tylko w naszej ilości siła i w "tych" listach, bo za nami nie ma kto się wstawić.
A w Sejmie coś drgneło, ale jak nie bedziemy się przypominać. to o nas zapomną.

ettka
Oto cytat z Gazety Wyborczej - artykułu: "Po naszym artykule interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich"
Ziemowit Nowak, Kielce 2005-12-08, ostatnia aktualizacja 2005-12-08 00:00

Rzecznik Praw Obywatelskich będzie interweniował. Sprawą będzie musiał się zająć Sąd Najwyższy i minister pracy. A kobiety, od których ZUS domaga się po latach zaległych składek i horrendalnych odsetek za urlop macierzyński, nie będą musiały płacić

Sprawę opisaliśmy we wtorek. Chodzi o kilkanaście tysięcy kobiet, które po 1 stycznia 1999 roku były na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, jednocześnie pracowały na etacie i miały zarejestrowaną działalność gospodarczą.

ZUS porządkuje swoje dokumenty, m.in. w związku z tworzeniem kont indywidualnych dla wszystkich ubezpieczonych, i do kobiet zaczął wysyłać pisma z żądaniem zapłacenia zaległych składek z olbrzymimi odsetkami. Chodzi o kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Według ZUS kobiety powinny zacząć opłacać za siebie składkę w momencie przejścia na urlop, mimo że wciąż były pracownicami etatowymi i przed urlopem, jak i po nim składki opłacał za nie ich pracodawca.

Niektóre kobiety odwołały się do sądu. W tym roku zapadły już dwa wyroki Sądu Najwyższego przyznające rację kobietom. Jednak ZUS nie zaprzestał naliczania składek i odsetek. "Wyrok Sądu Najważniejszego dotyczy jednostkowej sprawy. W analogicznych sprawach orzecznictwo nie jest jednolite. Tym samym obowiązek opłacania składek przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, które równocześnie pobierają zasiłek macierzyński lub przebywają na urlopie wychowawczym, będzie nadal przez ZUS egzekwowany" - tłumaczy w przysłanym do "Gazety" piśmie centrala ZUS.

Co więc mają robić kobiety w takiej sytuacji - płacić składki czy nie? Lesław Nawacki, dyrektor zespołu zabezpieczenia społecznego w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przyznaje, że obywatel nie powinien być narażony na takie niejasności. - Obywatel ma prawo do dobrego prawa, a w tym wypadku ono nie jest dobre. Przepisy nie są jasne, mogą wskazywać, że jest obowiązek opłacania takich składek albo go nie ma - komentuje dyrektor Nawacki. Zapowiada, że dzisiaj wyśle w imieniu RPO pytanie do ministra pracy i polityki socjalnej z prośbą o zajęcie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

A co z kobietami, którym ZUS już naliczył składki z odsetkami? - Interpretacja ministra nie może działać wstecz. Ale zamierzamy również skierować pytanie do Sądu Najwyższego, aby w formie uchwały raz na zawsze rozwiał wątpliwości - zapewnia Nawacki.

Przepisów nie trzeba byłoby zmieniać, gdyby ZUS zaczął interpretować prawo na korzyść kobiet. Przekonuje do takiego rozwiązania Adriana Kubisiak z Grudziądza, która w styczniu tego roku jako pierwsza wygrała z ZUS-em w Sądzie Najwyższym sprawę o zaległe składki i odsetki. Była na urlopie macierzyńskim i wychowawczym w 1999 roku. ZUS domagał się od niej aż 60 tys. złotych. - Moim zdaniem wykładnia Sądu Najwyższego jest tak jasna, że nic więcej nie trzeba, tylko dobrej woli ZUS. Nie można skazywać tysięcy kobiet na to, przez co ja przeszłam. Gdybym nie była prawnikiem, pewnie bym nie dała rady - mówi Kubisiak.

ŹRÓDŁO:Ziemowit Nowak, Kielce http://wyborcza.pl/drukuj?sponsor=&serv=http://wyborcza.pl/gazetawyborcza/2029020,75478,3054115.html

No i proszę jak to się nam rzecznik spisał - Sprawa znana - Mateczki - reaktywacja - brakuje pieniążków - po trzech latach królik z kapelusza - to czym zatkamy naszą dziurę... - powiedział Wiadomo Kto- zostały może jakieś matki- ???Krzywi się

ettka
Lesław Nawacki, dyrektor zespołu zabezpieczenia społecznego w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zapowiada, że dzisiaj tj. 8 grudzień 2005 r. wyśle w imieniu RPO pytanie do ministra pracy i polityki socjalnej z prośbą o zajęcie jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.
A co z kobietami, którym ZUS już naliczył składki z odsetkami? - Interpretacja ministra nie może działać wstecz. Ale zamierzamy również skierować pytanie do Sądu Najwyższego, aby w formie uchwały raz na zawsze rozwiał wątpliwości - zapewnia Nawacki.-cytuję za Faktem z grudnia 2005 roku,
Jeśli ktoś ma wątpliwości spróbujcie raz jeszcze napisać do RPO i zapytać się, kto w 2006 roku w marcu przygotował zapytanie do Sądu Najwyższego wskazując,że mamy płacić- miało pójść zupełnie inne stanowisko w sprawie?????????????????? a tymczasem Rzecznik podpowiedział SN, że stoi na stanowisku że trzeba płacić - Przypominam, w lutym 2006 urząd RPO, objął Prof. Kochanowski- zapytajmy Urząd RPO- o co tu chodzi- i co to za reaktywacja tego samego problemu po latach- zauważcie zus przerabiał nasz problem w latach 2004 i co Wy na to,że nas zostawił sobie do teraz??????????!!!!!!!!!!
Piszmy raz jeszcze di Rzecznika, - czytałyście uchwałę 7 sędziów- wywody są tak pokrętne, że w pewnym momencie można uznać że sąd przyzna matkom rację, ale koniec tej uchwały to jak podpis pod stanowiskiem rzecznika - matki powinny płacić - bo jest to nieuczciwe wobec innych podatników, bo osiągają dochody na macierzyńskim i wychowawczym

Ulka
Na sąsiednim forum (u matek) zapytałam czy w związku z kolejnymi nieprofesjonalnymi działaniami ZUS (telefoniczne zastraszania, pisma wzywające do złożenia korekt nie informujące o powodach takiej konieczności) , Ci którzy złożyli deklaracje korygujące możne powinni je wycofać lub złożyć ponowne korekty?
CO O TYM MYŚLICIE???
Te podstępne działania ZUS w tym przypadku jako wierzyciela powodują przerwanie biegu terminu przedawnienia, złożenie korekt to uznanie roszczeń oraz jest zaczątkiem do układu ratalnego, a w przypadku uchylania się od wpłacenia należności są podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Ulka

Ulka
Nieprawdą jest to co wpierają Wam Urzędnicy ZUS, że nieznajomość prawa szkodzi, ta teza nie odnosi się do stosunków regulowanych przez prawo administracyjne, a ZUS jest organem administracji.
"W stosunkach regulowanych przez prawo administracyjne nieznajomość przepisów prawa administracyjnego nie może szkodzić stronie" - potwierdza w swej książce "Jakość i Praworządność Administracji Publicznej w Demokratycznym Państwie Prawa" prof. A. Piekary.

Nie obojętny, względem naruszających przepisy prawa urzędników, pozostaje Kodeks Karny. W art. 231. par. 1. stanowi, że funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działając na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Dlatego też zawsze odwiedzając urząd, pamiętać należy o swym bazowym prawie do rzetelnej obsługi, zawierającej w sobie udzielenie szczegółowych informacji, z przytoczeniem konkretnych przepisów prawa. Żądanie takie należy kierować zawsze przy negatywnym do naszych żądań stanowisku organu. Wiedza ta ułatwi zgodne z interesem strony załatwienie sprawy, a także uniemożliwi niesumiennym urzędnikom bezprawne działanie.
więcej na stronie :
http://www.lead.pl/prawo-petenta,d1268.html

r_l
Help,
jestem zielony, ale musiałem "coś" zrobić więc w imieniu mojej żony dostarczyłem pismo do ZUS'u z prośbą, o zmianę terminu złożenia dokumentów (nie podałem jakich) na późniejszy, oraz zwróciłem się z prośba do ZUS, o pisemne poinformowanie jakie nieprawidłowości stwierdzono w dokumentach rozliczeniowych w podanym terminie.
Pismo zostało przyjęte - oczywiście mam potwierdzony duplikat.
Mam pytanie: jaka teraz będzie prawdopodobna reakcja ZUS na pismo i jak dalej postępować.
Dzięki za pomoc!!!
r_l

krzych75
Witam. Jestem pierwszy raz na tym forum.
Błąd moj polegał na tym, iż zarejestrowałem działalność na żonę, która była na etacie.Poźniej żona poszła na urlop macieżyński a ja przez 4 miesiące wygaszałem działalność płacąc tylko składkę zdrowotną.
Drugi błąd to, że po piśmie z zus złożyłm korekty i zapłaciłem "zadłużenie" bojąc się, że siądą żonie na dochody. Korekty składałem za 2000 r.w sierpniu 2008r myśląc, że rzeczywiście został popełniony błąd przez moje stare biuro rachunkowe. Gdy trafiłem na to forum mało mnie szlag nie trafił jak dałem się wkręcić.
Jak myślicie mam jakąś szansę w walce z tym bagnem?

Ulka
Chyba modlić się, żeby ustawa abolicyjna dla matek przeszła. Szczegóły na sąsiednim wątku -
http://www.zlikwidujzus.com/forum/viewthread.php?forum_id=4&thread_id=93

ela2000
Ja też złożyłam korekty ale na szczęście jeszcze nie zapłaciłam. Zamierzam jutro złożyć korekty w druga stronę. Dziś dzwoniłam do ZUS i pytałam czy mają jakies wytyczne aby zaniechać ścigania matek i niestety nic.....

bozka
Witam.
Jestem "świeża" w tych tematach i jeszcze w emocjach. Ode mnie chcą korekt za okres 07/1999-09/2000. Właśnie dostałam pismo w tej sprawie. Czy może mi ktoś wyjaśnić, jak się ma 5 letni okres przedawnienia składek, który obowiązywał do końca roku 2002 i jego przedłużenie od 1 stycznia 2003 do lat 10, do wymagania ode mnie korygowania starych dokumentów? Który okres przedawnienia mnie dotyczy? Jak sie zachować w tej sytuacji? Jestem zagubiona w gąszczu poruszanych na forum wątków. Cieszę się, że nie jestem sama. Poradźcie, co robić.

Ulka
ad. bozka
w tym przepięknym kraju i jeszcze piękniejszym prawie Sąd Najwyższy uznał, że prawo może działać wstecz, bo to dla naszego dobra , aby ZUS mogł zapychac dziury w budzecie do których sam doprowadził.
Czyli składki w Twoim wypadku ulęgają przedawnieniu po 10 latach.
Jak sie zachować? poczytaj na watku "Pierwsza pomoc" - patrz po prawej stronie na wpis "kaft" z 30-01-2009
Edytowane przez Ulka dnia 01-02-2009 16:20

Ulka
Jak wynika z Ustawy o sus (zusikowej)
ART. 47
3. Płatnik składek jest zobowiązany złożyć, z zastrzeżeniem ust. 3a, deklarację rozliczeniową korygującą w formie nowego dokumentu zawierającego wszystkie prawidłowe dane określone w art. 46 ust. 4 w każdym przypadku, o którym mowa w art. 41 ust. 6,
[color=red] (czyli - Płatnik składek jest zobowiązany złożyć imienny raport miesięczny korygujący w formie nowego dokumentu zawierającego wszystkie prawidłowe informacje określone w ust. 3r11;5, jeżeli zachodzi konieczność korekty danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości:1) przez płatnika składek we własnym zakresie;2) przez Zakład)[/color] łącznie z raportem miesięcznym korygującym.
3a. Imiennych raportów miesięcznych nie składa się w przypadku, gdy korekta dotyczy wyłącznie danych wykazanych w deklaracji rozliczeniowej.
3b. W przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 3a, stosuje się odpowiednio art. 41 ust. 7r11;7b.
(czyli - Art. 41. 7.) [color=red]Płatnik składek jest zobowiązany dokonać sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do Zakładu w imiennym raporcie miesięcznym dotyczącym danego roku kalendarzowego nie później niż do dnia 30 kwietnia następnego roku kalendarzowego. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości płatnik składek jest zobowiązany postąpić w sposób określony w ust. 6 i 7a.
7b. Jeżeli konieczność korekty danych podanych w imiennym raporcie miesięcznym
jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez Zakład w drodze:
1) decyzji r11; imienny raport miesięczny korygujący powinien być złożony nie
później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się decyzji;
2) kontroli r11; imienny raport miesięczny korygujący powinien być złożony nie
później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli)[/color]

Edytowane przez Ulka dnia 11-02-2009 17:59

Przejdź do forum:
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· polecam artykuł
· praca nakładcza i dz...
· PO NOTYFIKACJI USTAWY
· ZJEDNOCZENI PRZECIW ZUS
· abolicja realizacja
Najciekawsze tematy
· praca nakładcza i... [21816]
· Praca na etacie i... [7519]
· przedawnienie skł... [1325]
· Zawieszenie czy l... [884]
· manifestacja pod ... [453]
Ostatnie artykuły
· O eksmisji i wrażliw...
· O Funduszu Rezerwy D...
· O ochronie miejsc pracy
· O odpowiedzialności ...
· Modlitwy o tanie pa...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20-10-2014 15:38

20-10-2014 15:35

14-10-2014 17:58
Z tego co Pan pisze to komornik ma małe szanse aby zlicytować wasz dom. Zajętą nieruchomość też można sprzedać bez udziału komornika. Aby nie narazić się na nieprzyjemności ustalić z wierzycielem ( w

24-05-2014 14:52
Witam serdecznie mam następują pytanie. Mój mąż jest na ww. zasiłku(10,5 lat) i w m-cu lipcu br. nabędzie uprawnienia do pełnej emerytury, czy powinien udać się do ZUS i poprosić o ponowne naliczenie

05-03-2014 16:58
niestety ostatnie rozwiązanie jest nieprawdziwe. Od dg można płacić tylko zdrowotne w przypadku, gdy wynagrodzenie jest równe lub wyższe od najniższej krajowej

AKCJA WYŚLIJ LIST
Zachęcamy do udziału w akcji "wyślij list". Co środę wysyłamy listy zaadresowane do klubów parlamentarnych. Gotowe listy do pobrania znajdują się tutaj: Link
88,2,309,328 unikalne wizyty