Październik 24 2014 17:50:22
Logowanie

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Chat z ekspertem
Masz pytania?

Chat z ekspertem

Strona Główna
Artykuły i felietony
Forum
Ciekawe strony
Rozszyfruj skrót ZUS
Ile tracisz w ZUSie?
Jak nie płacić lub płacić mniejszy ZUS?
Galeria zdjęć
Szukaj

O nas
Dla webmasterów
Kontakt i reklama
Mapa serwisu
Lubią nas na Facebooku
Cytat na dzisiaj wg Łukasza Tomaszka:
Kto chce coś wykonać, szuka SPOSOBU. Kto nie chce, szuka WYTŁUMACZENIA.
Jeśli nie ZUS, to co wybrać ?
1. Własna spółka z o.o. w Polsce ? 2. Firma w innym kraju Unii Europejskiej ? 3. Lotto ??? 4. Praca na czarno ??? 5. Zostawić wszystko i uciekać, brrr ?
Okiem Likwidatora
Lublin
Lublin
Siedziby ZUS
Aktualnie online
· Gości online: 2

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 3,144
· Najnowszy użytkownik: HUTA90
Zobacz temat
 Drukuj temat
Odsetki w ZUSie jak to jest
sympatyk
Długo tu było cicho.
Zdzishard. ZUS jeszcze powołuje się na rozporządzenie dotyczące kolejności zaliczania wpłat na konkretne miesiące. Coś tam piszą, że jeżeli jest brak w jednym miesiącu, to kasa jest jakoś dzielona, że część idzie na odsetki, a część tylko na spłatę kapitału.
Czytałem sobie podobne wyjaśnienia. To także jest KSERO odpowiedzi, wysyłanych do wielu ludzi w tym temacie.

A tak na spokojnie patrząc na temat, to z każdą wpłatą, powinna przesuwać się data ostatniej zaległości oraz wysokość odsetek.
Jeżeli komuś wykazano zaległość za miesiąc np. marzec 2000, a ten ktoś nadal regulował składki do końca roku, to ten marzec dawno pokrył kolejnymi wpłatami i na koniec roku powstaje niedopłata ale w miesiącach listopad i grudzień. Zatem odsetki winny przy takim podejściu do tematu maleć, bo niedopłata występuje ale parę miesięcy później, a oni nadal liczą sobie od marca :-)
Biorąc teraz pod uwagę ulubiony okres wydawania decyzji czyli 9 lat, to przez analogię, ktoś nie płacąc za parę miesięcy w całym tym okresie, ma zaległości ale w ostatnim roku, a nie na przestrzeni 9ciu lat.
Zatem znowu odsetki winny być liczone za coś co pokryte nie zostało czyli za ten rok ostatni.
Tak mi to wygląda, a mając na względzie kolejność zaliczania wpłat, że deklaracja za dany miesiąc ma figę wspólnego z wpłatami, skoro ZUS może sobie ot tak zaliczać i przesuwać opłacone należności na inne miesiące.

Tak by mi to wyglądało. Ciekawe to. Chcąc liczyć odsetki od kwot podanych w deklaracjach, nie wolno przesuwać wpłat, nie wspominając o tym, że dokument płatniczy nic nie znaczy, bo nie określa za który miesiąc tak naprawdę należność się opłaciło.

Na pewno się mylę, więc proszę to potraktować jako hipotezę, ale rzecz wymaga chyba dokładniejszej analizy i wiedzy o systemie a tej nie posiadam. No może poza jedną. Zarówno w moim przypadku, PiotraW i Zdzisharda liczy świetnie i dokładnie :-)

kpecak
Pozostaje jednak podstawowe pytanie: na jakiej podstawie naliczono odsetki? Czy chodziło o art. 23 ust.1 ustawy o sus? Przecież jasno jest tam napisane, że: "Od nieopłaconych w terminie składek należne są od płatnika składek odsetki za zwłokę, na zasadach i w wysokości określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. r11; Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.)". Podkreślam: na zasadach. Gdyby chodziło tylko o wysokość tych odsetek, nie byłoby problemu. Ale chodzi również o zasady! A co znajduje się w zasadach tej ustawy? To, że w żadnym miejscu nie ma zapisu o 10-cio letnim terminie. Jest tylko 5-letni na wystawienie decyzji o zaległości i należnych odsetkach.
Nie wiem tylko jaka podstawa prawna znajduje się w decyzji Zdzisharda. Ja tylko domniemam.

Zdzishard
U mnie podaja ze maja zastosowanie przepisy rozporzadzenia z dnia 18 kwietnia 2008 roku. Bylem dzis specjalnie ingognito w ZUS.
Zadalem pytanie a panienka z okienka tlumaczy że wplacajac w zawyzonych wysokosciach kwoty, ktore potem sobie odejmowalem za zgoda ZUSu sa w mniemaniu tej instytucji nadal nadplatami.
Wyszlo rozporzadzenie i ja nie zlozylem podania o stwierdzenie nadplat.
Wiec system wziol te nadplaty na poczet zaleglosci z 1999-2000r. I dlatego jestem winien za te miesiace (okresy) w ktorych sobie obnizylem wysokosc wplaty. Na pytanie ile mam zaplacic Jakie bylo moje zdziwienie kiedy ta nastolatka powiedziala ze lepiej dla mnie bedzie jesli zaplace to co bylo zasadzone i te zaleglosci ktore wyszly z drogiej informacji.

PRZECIEZ TO ISTNA KPINA

Apropo w moje sprawie ZUS nie wyda decyzji gdyż brak jest w katalogu ustawy a z drugiej strony patrzac nie moge zalozyc sprawy do sadu gdyz ZUS nie podlega juryzdykcji sadowej tylko odwoławczej.
Poczekamy zobaczymy.

Apropo przesuwania naleznosci (splat) Zus jak kazdy wierzyciel ma prawo zaliczac naleznosci biezace ale uwaga za zgoda platnika. To platnik decyduje ktora kwota na co ma isc. Ja w toku postepowan wyjasniajacych wskazalem iz nadplaty maja byc zaksiegowane na poczet naleznosci nastepnych. ZUS wyrazil na to zgode. Dowod zaswiadczenia o niezaleganiu w platnosciach i terminowych wplatach. oraz wyplata zasilku chorobowego.
Zapomialem wspomiec iz ZUS pomiomo zgody na oplacanie skladek po terminie i wyplaty zasilku chorobowego stwierdza iz przerwalem ubezpieczenie chorobowe i musze zwracac wszystkie kwoty wyplaconego zasilku ktore otrzymalem w ciagu 10 lat

caladoo
Zdzishard, proponuje złożyc podanie o stan zadłużenia z wyszczególnieniem miesięcy i odsetek, ZUS ma 30 dni na odpowiedź na takie pismo. U mnie nie ma takich problemów o jakich wypisujesz i szczerze to nie słyszałam zeby ktos tyle czekał na jakąś odpowiedź. 30 dni mają i koniec. A to rozporzadzenie o nadpłatach to z 18 kwietnia czy maja? Bo jak z mają to ma raczej zastosowanie do składek na ubezp społeczne, przeksięgowywania nadpłat z miesiąca na miesiąc w przypadku braku składek w OFE np, czyli w wyjątkowych sytuacjach i raczej nie będą w ZUSie przeksięgowywac każdej nadpłaty.
Pozdrawiam i powodzenia :-)

Zdzishard
Jak nawet Dyrektor ZUS d/s realizacji dochodów Anna Staszyńska w pismie w odpowiedzi do RPO na moja skarge wypisuje bzdory z ktorych wynika iz ja nie wziolem w rozliczeniu pod uwage zadluzenia z okresu 2005.
Tylko do tej farbowanej blondynki nie dociera ze ja uregulowalem te naleznosci w toku postepowan wyjasniajacych. A tworzenie na nowo nowego dlugu jest niedopuszczalne prawem. Nie rozumie ze nie mialem zadnych nadplat.
To system stworzyl zadluzenie doliczyl koszty upomienia ktorych nigdy nie bylo
naliczyl odsetki i wyszla bzdorna kwota zadluzenia.
zauwazmy ze zgodnie z prawomocna decyzja powinienem zaplacic 2546,75zl
a ZUS przysyla w rozliczeniu ze jeszce mam do zapalty 3096,87zł w sumie jesli doliczyc chorobowe do zwrotu to laczenie bedzie z 13 tysiecy.
Niezapominajmy iz zlozylem sprzeciw w ustawowym terminie iz nie zgadzam sie z nowym zadluzeniem. i co czekam rok a pisma jak nie ma tak nie ma.
Sprawe przekazalem do RPO i co w odpowiedzi bzdory

Ola
zgodnie z art 84 ustawy o SUS nie mogą żądać od Ciebie zwrotu chorobowego z dłuższego okresu niż 3 lata .

Zdzishard
Ad Ola:
o tym to ja wiem ze nie moga chodzby chieli mialem kontrol z placowki wyzszej ktorej to w 2004 roku podlegala moj inspektorat ZUS.
Jasno w protokole jest napisane iz mam wszystkie skladki oplacone w terminie i w prawidlowej wysokosci i terminy do ubezpieczenia chorobowego zostaly zachowane. Tylko tak jak wspomialem do FARBOWANEJ BLONDYNKI to nie dociera.
Jezeli sprawe przegralem za podleganie w 1999-2000 roku to powinienem zaplacic kwote glowna plus odsetki od tej naleznosci. Czy sie myle?

TO co obecnie jest ze skladkami ZUS jest niczym innym jak rownaniem matematycznym a dokladnie wielomianem o takiej ilosci danych ile jest okresow skladkowych. Prawidlowe naliczenie matematyczne tego rownania daje kwote.
ZAZNACZAM ze chodzi tu o dane a nie o zmienne. ZUS stosuje wartosci zmienne, rozny wzor wedlug widzimisie placowki i tym roznicuje platnikow oraz ubezpieczonych przy okazji wyciagajac dla siebie wieksze zyski.

Wniosek jest taki im wiecej danych we wzorze tym wiecej ZUS chapie dla siebie. Moim zdaniem bezprawnie

Zdzishard
Od stycznia 1999 r. rozpoczęto wdrażanie reform służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych.

Te bezwzględnie potrzebne reformy wdrażano z wielkimi trudnościami. Tłumaczono je niesprawnym systemem komputerowym.

Trudno ustalić, co dla władz ZUS-u oznaczała r0;niesprawność systemu komputerowegor1;. Nie ulegało wątpliwości, że system działał niesprawnie. Dla profesjonalisty nie pozostawała wątpliwość, że całość tak zaprojektowanego systemu nigdy nie będzie działać dobrze, ponieważ jego działanie nie zależy od programów, tylko od projektu. System to nie tylko programy komputerowe, ale przede wszystkim organizacja zbierania danych, baza indeksowa, procedury urzędnicze i wiele innych czynników, które zawierać powinien projekt. System nie dlatego działa źle, że programy są źle napisane, tylko dlatego, że są złe założenia systemowe.

Głównymi wadami systemu są:

1.źle zorganizowany sposób poboru składek,
2.niezrozumiałe powiązanie finansowania składek na służbę zdrowia i ubezpieczenie rentowe w ZUS-ie,
3.źle zaprojektowane dokumenty zgłoszeniowe, raporty i deklaracje przesyłane do ZUS-u,
4.system identyfikatorów osób i płatników oraz kodowania dokumentów,
5.źle i niezrozumiale napisane instrukcje wypełniania tych dokumentów,
6.rozdział rejestracji wpłat i ewidencji raportów (wpłaty na konto centrali, raporty do inspektoratów terenowych).

koreenka
Witam , mam sprawe w sadzie o niezaplacenie Zusowi skladek , zostalo cos okolo 8000 tys... polowa to odsetki ... Wie moze ktos czy jest mozliwosc zaplacenia naleznosci glownej i nie placenia odsetek?? Gdzies czytalamze Zus nalicza odsetki bezprawnie ... Moja adwokatka z urzedu mowi ze nie ma takiej mozliwosci... Bardzo prosze o pomoc , mam juz komornika na karku
p.s . o rozlozeniu na raty nie ma mowy ,poniewaz ja nie mam dochodow ..
Pozdrawiam

Zdzishard
Jest taka mozliwosc wbrew temu co sadzi ZUS i wiekszosc forumowiczów

Należnościami z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy z 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.) są: składki, odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia oraz dodatkowa opłata. Poszczególne należności zaliczane do należności z tytułu składek nie tworzą nowego, odrębnego bytu w postaci jednej należności z tytułu składek. Pojecie należności obejmuje zatem różnego rodzaju świadczenia o odrębnym charakterze i statusie, które ze względów redakcyjno-legislacyjnych określono wspólnym mianem rnależności z tytułu składekr1;.

Wyrok SN z 7.4.2006 r., I UK 240/05

Przewodniczący SSN Krystyna Bednarczyk, Sędziowie SN: Andrzej Wróbel, Romualda Spyt.

Zdzishard
No i sprawa zatrzymana bedzie rozpatrywana w sadzie.
Nadeszla potrzeba o rzeczoznawce matematyka oraz prawnika do wykonania zapytania prawnego do SN lub TK w mojej sprawie.

michal
właśnie się dowiedziałem, że mnie ZUS też podobnie zrobił w konia.
okazało sie (dzisiaj,w rozmowie) że składka z 8. 1999 zdrowotna nie była zapłacona
następne 10 lat było płacone terminowo, ale było kilka błędów na przestrzeni lat (wpłata na inny fundusz lub ze złą datą, ale to było wyjaśnione,poprawione.
teraz jak robili konto do umorzenia za macieżyński i wychowawczy (ta skladka była już przedawniona ,nawet o niej nie wiedzieli) jak wyliczyli to zauważyli, że w kilku miesiącach mam niedobory + odsetki ( tak pr przykład z dopiero 6 wpłaty ,przez co miałem częściową zaległość z tej 6 wpłaty bo ją zaliczyli jako poprzednią zaległą plus odsetki
potem znowu 2 lata rosły odsetki , znów ta sama operacja , i znowu przerwa.

przez 10 lat nie zająkneli się, że nie maja wpłaty z 99 roku , wszystkie późniejsze wplaty na zdrowotny się zgadzały, a teraz system to rozliczył i
skutek jest taki,

że pomijając przedawnienie
zamiast 74 złotych składki z 99r + odsetki do zapłacenia
mam braki w składkach za 2008 r na ok 300 zł +i od tej kwoty naliczają odsetki..... oczywiście od 2008 nie od 99, oraz oczywiście kilkadziesiąt zł narosłych odsetek

kocham ten kraj..
wyrok 3 lata

Zdzishard
Od razu sie odwołuj to systemKSI jest błedny
Moja sprawa trafiła do sadu ZUS sam sie pogubił

pozbawil mnie zasiłków chorobowych i nakazał płacic od podstawy podwyzszonej ciekawe jak jesli nie mozna wydac decyzji o ustaniu lub podleganiu do ubezpieczenia dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu ze wzgledu na to ze minol okres roszczen a wiec 3 ch lat

jesli sad okregowy uzna iz ZUS ma prawo podniesc wysokosc podstawy bez branai pod uwage wyplaconego zasilku chorobowego po terminie ( przedawnieniu ) to oznaczalo by ze kazdemu komu ZUS wyplacil zasilem a mial mniejsza podstrawe niz 60% to bedzie musial podlegac do ubezpieczen spolecznych na widzimisie ZUSu

Zdzishard
zapomialem dodac metoda ta ktora stosuje obecnie ZUS tworzac fikcyjne dlugi z rozliczonych okresow nazywa sie KREATYWNĄ KSIEGOWOŚCIĄ i nie ma nic wspolnego z powiekszeniem kapitalu osoby ubezpieczonej. To wlasnie KSI toworzy długi
Prosze wiec powiadomic RPO sygn akt 577911-111?2008/DS 00-090 Warszawa Al. Solidarności 77 ktory obserwuje moja sprawe iz nie jest to odosobniony przypadek

Zdzishard
Musialem ten topik odkurzyc i zakonczyc sformuowaniem.

ZUS wydal decyzje o umorzenoiu a zarazem o wycofaniu decyzji z obrotu prawnego i na sali sadowej podzielil moje stanowisko ze:

Na podstawie wadliwego systemu komputerowego KSI wydaje bledne decyzje czym oszukuje platnikow, ubezpieczonych i swiadczeniobiorcow.

Mocne slowa ale prawdziwe.

No i zapomialem dodac ze jak doszlo do rozprawy sadowej to wedlug ZUSu dlug urusl do ponad 12tys złotych no i jeszcze do tego odsetki.
dzieki zachowanku terminow sprawa zakonczyla sie tak że zakonczyla sie na moja korzysc.
Edytowane przez Zdzishard dnia 14-04-2010 19:57

Przejdź do forum:
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Zawiadomienie
· PO NOTYFIKACJI USTAWY
· polecam artykuł
· ZJEDNOCZENI PRZECIW ZUS
· abolicja realizacja
Najciekawsze tematy
· praca nakładcza i... [21805]
· Praca na etacie i... [7519]
· przedawnienie skł... [1325]
· Zawieszenie czy l... [884]
· manifestacja pod ... [453]
Ostatnie artykuły
· O eksmisji i wrażliw...
· O Funduszu Rezerwy D...
· O ochronie miejsc pracy
· O odpowiedzialności ...
· Modlitwy o tanie pa...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20-10-2014 15:38

20-10-2014 15:35

14-10-2014 17:58
Z tego co Pan pisze to komornik ma małe szanse aby zlicytować wasz dom. Zajętą nieruchomość też można sprzedać bez udziału komornika. Aby nie narazić się na nieprzyjemności ustalić z wierzycielem ( w

24-05-2014 14:52
Witam serdecznie mam następują pytanie. Mój mąż jest na ww. zasiłku(10,5 lat) i w m-cu lipcu br. nabędzie uprawnienia do pełnej emerytury, czy powinien udać się do ZUS i poprosić o ponowne naliczenie

05-03-2014 16:58
niestety ostatnie rozwiązanie jest nieprawdziwe. Od dg można płacić tylko zdrowotne w przypadku, gdy wynagrodzenie jest równe lub wyższe od najniższej krajowej

AKCJA WYŚLIJ LIST
Zachęcamy do udziału w akcji "wyślij list". Co środę wysyłamy listy zaadresowane do klubów parlamentarnych. Gotowe listy do pobrania znajdują się tutaj: Link
88,2,290,341 unikalne wizyty