Zobacz temat
 Drukuj temat
Praca na etacie i działalnośc gospodarcza a urlop macierzyński
ruda
Witajcie,
do lokalnej gazety podałam informacje o tym, że kobiety mogą ubiegać się o umorzenie składek, zwrot zapłaconych składek i odsetek za okres zatrudnienia na umowę o pracę, prowadzenia dg i przebywania na urlopie macierzyńskim od 01.01.1999 do 31.08.2009 oraz zwrotu zapłaconych odsetek za czas przebywania na urlopie wychowawczym.
Dzisiaj odezwała się kobieta, która
1/ pracuje na etacie
2/ prowadzi dg
3/ jest na wychowawczym
Dowiadywała się w swoim oddziale ZUS, we Warszawie i innych instytucajach i otrzymywała sprzeczne informacje.
1/ Czy według nowej ustawy powinna płacić pełne składki?
2/ Czy może zawiesić dg (jakie skutki)
Nie chciałabym kobiety wprowadzić w błąd.
Znam ustawę ona ją tez czytała, ale z interpretacja jak zwykle bywa różnie.

Dodam, że na rozprawę do SA nie mogę pojechać, bo nie dostanę wolnego dnia.

Jestem równiez za tym, aby wniosek napisać samodzielnie, bo w ustawie nie ma mowy o składaniu żadnych korekt, a jest napisane, że ZUS do 2012 ustali stan naszego konta.
Pozdrawiam

Mateusz
Ad: ruda
Jak widzisz radzenie komuś wiąże się z poczuciem odpowiedzialności (nie jesteśmy pracownikami ZUS) najlepiej niech złoży wniosek o interpretacje (jest na stronie ZUS) będzie w razie czegoś kryta.
Pozdrawiam Mateusz

ewa13
Ad ruda, dot koleżanki na etacie i dg na wychowawczym. Intencją ustawodawcy było, aby kobieta będąca na urlopie wychowawczym miała wybór: albo płaci pełne składki (takie jak wcześniej zadeklarowała) i prowadzi działalność albo zawiesza dg i nie opłaca składek. Zawieszenie dg nie miało mieć negatywnych skutków prawnych. Po urlopie wychowawczym mogłaby ona znowu odwiesić działalność i wtedy składki płaci pracodawca. Oczywiście wtedy musi ona opłacać skł. zdrowotną. Podczas prac w komisjach takie były założenia i intencje ustawodawcy. Niestety co z tym zrobią w praktyce urzędy skarbowe i zusy to inna para kaloszy.
Ale przecież jeśli realizacja noweli dot. okresów ex post i ex ante napotka problemy ze strony zusu, możemy zawsze wrócić do "naszych" posłów.
Podczas ww prac wyraziłyśmy swoje obawy co do jasności noweli i nasze zaniepokojenie co do trafnego jej ziterpretowania przez zus w przyszłości. Pytałyśmy się czy jest to poprawnie skonstruowana nowela. Uspokajano nas. Jak widać nasz obawy nie były bezpodstawne.
Jest jeszcze inna sprawa: ijk trafnie wcześniej podnosiła problem 10-letniego przedawnienia. Gdyby zus wraz MF i sądami sprytnie nie zaasekurowali się w celu zatuszowania niedbalstwa zusu, większość z nas nawet nie musiałaby pisać tych wniosków.
Pomyślmy nad pomysłem koleżanki.
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili." - Edmund Burke

dez
Ad 123miroslaw4: dzięki za podpowiedź, wniosek znalazłem, ale tak jak większość z Was napisałem swój, ten urzędowy jest nieakceptowalny. Dziś żona wysyła do ZUS. Poczekamy, zobaczymy. Apropos - złodzieje odsetki mi już w lutym oddali. Też oczywiście na wniosek.

Ad zuf_fun: szkoda, że zamiast merytorycznej pomocy z ZUS, nawet na tym forum instytucja opłacana przez nas nie potrafi pomóc podatnikom. Potrafi tylko "nabijać się" i komentować wakacje "petentów". Miłej pracy i smacznej kawy tam w ZUS.

tajga
Jak ja się za Wami stęskniłam!
e2006, Mateusz, ewa13 - dzięki za ściągę, dzieki za czujność, dzięki za jasny umysł!
Jutro wysyłam.
Bez dopisku o tym, żeby sami sobie wyliczyli
Napisze im to jak zażądają korekt.

stefaniaharper2
Byłam w ZUS-ie, powiedziano mi, że oni sami dokonają korekt, będzie najstosowniej, trochę to potrwa, bo jest tego trochę. Odstawili na razie sprawy pracodawców zatrudniających kobiety ktore były na wych., i dorabiały u pracodawców mającycgh działalność gospodarczą, a którzy płacili tylko skł. zdrowotną za nie, i tych pracodawców żadna abolicja nie obejmuje.Też jest tego trochę, tutaj żadnego -zmiłuj się nie będzie.Czy wśród nas są takie osoby?
stefaniaharper2

stefaniaharper2
PS. Jeszcze jedno, nie ma co spieszyć się z żadnymi wnioskami, uważam, że należy poczekać.
stefaniaharper2

ruda
Wczoraj otrzymałam informację od p. redaktor gazety regionalnej, że rzecznik ZUS z Ostrowa Wlkp wysłał do gazet pismo odnośnie składania wniosków o umorzenie.
Poprosiłam o skan tego bardzo ogólnego pisma i otrzymam je w poniedziałek. Treśc oczywiście umieszczę na forum, aby można się z nią zapoznać.
Zastanawiam się dlaczego teraz przekazuja takie informacje dla społeczeństwa, a wcześnie nie potrafili poinformować o swoich prowadzonych w "skali kraju" działaniach.
Pozdrawiam ruda

kg71
Witam wszystkich serdecznie?
Mam takie pytanie czy ktoś z was dostał ponowne wezwanie do sadu
związane z tym, iż po przyjęciu przez Sejm naszej ustawy Zus składał wnioski o zawieszenie postępowań. Ja takie wezwanie z sądu otrzymałam i ponowna sprawa odbędzie się 18 września. Pani w imformacji sądowej powiedziała mi , że dopiero teraz sąd zdecyduje o tym czy jestem winna czy też nie. Dopiero po rozprawie będę mogła się odwoływac.

e2006
Wiceprezes ZUS wylatuje za słowa o dziurze w budżecie FUS

Wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Maria Szczur została zwolniona z pracy. Nieoficjalnie mówi się, że za dużo mówiła o problemach finansowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
W zeszłym tygodniu Maria Szczur dostała wypowiedzenie z pracy. - Rada nadzorcza ZUS odwołała panią Marię Szczur ze stanowiska członka zarządu ds. ekonomiczno-finansowych. Na razie nikt inny nie został na to stanowisko powołany. Kompetencje i zadania członka zarządu ds. finansowych przejął pan prezes Sylwester Rypiński i będzie pełnił tę funkcję do czasu znalezienia innej osoby - mówił w TVN CNBC Biznes Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.

Maria Szczur na łamach "Rzeczpospolitej", powiedziała, że choć nie było zarzutów co do jej profesjonalizmu i działalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, to według szefów powinna zostać odwołana, bo konfliktuje ZUS z instytucjami zewnętrznymi.

[color=red]Płakać nie będziemy!!![/color]
"Dla urzędnika utrata stanowiska jest tym samym, czym dla władcy utrata państwa" Mencjusz

ruda
Tak, jak obiecałam przekazuję informacje prasową ZUS-u, Która otrzymały gazety do podania do wiadomości:

Ostrów Wielkopolski 28 sierpnia 2009 r.

ZUS umorzy składki przedsiębiorczym matkom

Od 1 września 2009 r. osoby, które w przeszłości prowadziły działalność gospodarczą a równocześnie przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym mogą składać wnioski o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne. Kto nie złoży wniosku będzie musiał zapłacić składki.

Przepisy ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe wprowadziły możliwość umorzenia niektórych należności z tytułu składek, powstałych w związku z podleganiem w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy wykonywaniu tej działalności podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym.

Zgodnie z tymi przepisami umorzenie może nastąpić na wniosek osoby uprawnionej, a więc:
r6; płatnika składek, który w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 sierpnia 2009 r. zgłaszał ubezpieczonego podlegającego obowiązkowo społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności i jednocześnie pobierającego zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu lub przebywającego na urlopie wychowawczym,
r6; osoby, która w okresie od 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 marca 2001 r. była wspólnikiem spółki cywilnej, nie posiadając wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i jednocześnie pobierała zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywała na urlopie wychowawczym.
Wniosek o umorzenie należności można składać do 1 września 2010 r. Ewentualne uchybienie temu terminowi będzie skutkowało brakiem możliwości umorzenia należności objętych złożonym wnioskiem na zasadach określonych w tej ustawie.

Umorzenie należności o których mowa powyżej będzie możliwe dopiero po złożeniu przez płatnika prawidłowych dokumentów ubezpieczeniowych, z których wynika podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności albo współpracy przy wykonywaniu tej działalności w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub przebywania na urlopie wychowawczym oraz kwota należnych z tego tytułu składek.

Dariusz Bieganek
Rzecznik Prasowy ZUS
Oddział w Ostrowie Wielkopolskim
Co sądzicie?
A wychowawczy?

zuzasz
ad kg 71 ja też mam sprawę w sądzie miałam termin na lipiec ale przełożyli mi na mój wniosek- wyjazd i teraz na październik i zobaczę co powiedzą. w zusie pytałam w czwartek , przy mulasta panienka wiedziała mniej niż ja i powiedziała,może pani złożyć i nie potrafiła mi nic doradzić , czy pisać coś do sądu czy do zusu oprócz ich wniosku, więc chyba poczekam do zakończenia sprawy, Panie są super, mam znajomą która była na macierzyńskim i ma działalność , wybrała się do zus zapytać co robić nieświadoma zmian 30 sierpnia i powiedziano jej ,że ma płacić, przecież 2 dni do nowej ustawy i wytłumaczyć ,że umarzają ,Takie małe chamstewko , Może mi ktoś doradzi bo na rady zza okienka pań zusowskich nie ma co liczyć .
dzis w gazecie prawnej piszą ,że mało kobiet składa wnioski, już lecimy jak mamy sprawy w sądach . przecież to dopiero tydzień.
kg 71 daj znać jak po rozprawie bo ja mam na 9 października.
pozdrawiam wszystkich i zaglądam na tę stronę często.Szeroki uśmiechSzeroki uśmiech

ruda
Jutro mam rozprawę apelacyjną, na której niestety nie moge być obecna.
Będe dzwonić do sądu i dam znać o wyniku.

elas
Złożyłam wniosek taki jak zaproponowała Ewa.
Panie we trzy zastanawiały się czy taki moga przyjac,ponieważ na szkoleniu otrzymały wzór wnioskow ,które mają przyjmować.
Poczekam cierpliwie na odpowiedz-dam znak,jak zostane potraktowana.Pozdrawiam.

Mateusz
Ad:elas
Mam nadzieje że złożyłaś wniosek za potwierdzeniem odbioru.
Jak wiesz możesz zażądać decyzji o jego przyjęciu lub odrzuceniu zgodnie z Kpa lub złożyć zażalenie w toku postępowania.
To tak dla przypomnienie.
Art. 36. § 1. O każdym przypadku nie załatwienia sprawy w terminie określonym w art. 35 organ administracji publicznej obowiązany jest zawiadomić strony, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.
§ 2. Ten sam obowiązek ciąży na organie administracji publicznej również w przypadku zwłoki w załatwieniu sprawy z przyczyn niezależnych od organu.
Art. 37. § 1. Na nie załatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35 lub ustalonym w myśl art. 36 stronie służy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia.
Art. 38. Pracownik organu administracji publicznej, który z nieuzasadnionych przyczyn nie załatwił sprawy w terminie lub nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 36 albo nie załatwił sprawy w dodatkowym terminie ustalonym w myśl art. 37 § 2, podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej albo innej odpowiedzialności przewidzianej w przepisach prawa.
Art. 61.§ 1. Postępowanie administracyjne wszczyna się na żądanie strony lub z urzędu.
§ 2. Organ administracji publicznej może ze względu na szczególnie ważny interes strony wszcząć z urzędu postępowanie także w sprawie, w której przepis prawa wymaga wniosku strony. Organ obowiązany jest uzyskać na to zgodę strony w toku postępowania, a w razie nie uzyskania zgody r11; postępowanie umorzyć.
§ 3. Datą wszczęcia postępowania na żądanie strony jest dzień doręczenia żądania organowi administracji publicznej.

Art. 123. § 1. W toku postępowania organ administracji publicznej wydaje postanowienia.
§ 2. Postanowienia dotyczą poszczególnych kwestii wynikających w toku postępowania, lecz nie rozstrzygają o istocie sprawy, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej.
Art. 141.§ 1. Na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi.
Art. 144. W sprawach nie uregulowanych w niniejszym rozdziale do zażaleń mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące odwołań.
Pozdrawiam Mateusz
P.S Jak widzisz Panie nie przyzwyczajone do tego żeby coś od nich wymagać więcej (samodzielnego myślenia).Nie znają też Kpa bo wniosek mają obowiązek przyjąć nawet jeśli by zawierał jakieś błędy.
Edytowane przez Mateusz dnia 08-09-2009 09:12

123miroslaw4
Każda rewolucja pożera własne dzieci. pani Szczur widocznie o tym nie wiedziała! Bo jak pamiętacie to z chwilą przyjscia Pani Szczur do ZUS, zaczęły dziać sie tam dziwne rzeczy, Kreatywnośc tej instytucji od tego momentu była niesamowita. A tak na marginesie to Pani Szczur pokazała gdzie ma zwykłych ludzi. Widzielismy , i słyszelismy jej wypowiedzi na komisjach.
Może jakaś rada dla Pani Szczur na odchodnym? Może jakąś działalność gosp.zalożyłaby sobie kobieta ? Doradżcie jej?
Pozdrawiam wszystkich.

zuf_fan
Nie macie bladego pojęcia o powodach odwołania Panii Marii, więc te wypowiedzi są śmieszne.

Ale niewykluczone, że te powody ujrzą światło dzienne niebawem.

ewa13
Mirek,
Nie martwiłabym się dalszym losem byłej wiceprezes zusu. Z obserwacji sceny politycznej w naszym kraju można wysnuć wniosek, że prędzej czy później gdześ ww pani się zaczepi i to za nasze podatki.
Inna sprawą jest, pytanie czemu ją zwolnili? Na pewno nie za nękanie matek. Tę osobę zwolnili za to, że nie miała należytej kontroli nad oddziałami zusu w momencie, gdy premier i komisje wydały polecenie o wstrzymaniu działań wobec matek. Zrozumcie jedno: ani premier ani posłowie nigdy nie potępili zusu za tzw "trzymanie się litery prawa". Osobiście byłam obecna przy tym jak prezez zusu została skarcona za to, że nie wie co się dzieje w oddzałach i że nie ma ona nad nimi władzy i kontroli. O to chodziło.
Domyślam się (ale to tylko moje zdanie, byc może się zraziłam i jestem zbyt nieufna), że gdyby zus bardziej inteligentnie i sprawnie wyłudzał od nas pieniądze i sprawa nie byłaby nagłośniona - pani wice prezez dalej pełniłaby swoją szczytną funkcję.
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili." - Edmund Burke

123miroslaw4
Ad Zuf-fan! Rzeczywiście Ty masz blade pojecie!
A czy nasze wypowiedzi są śmieszne ? Nie ! One są złośliwe!

zuf_fan
Ależ kolego Mirosławie, jeżeli uważasz, że to akurat Ty najlepiej rozumiesz co się wydarzyło i co się być może wydarzy jeszcze w najbliższych dnniach, to ani mnie, ani jak sądzę nikomu innemu to w najmniejszym stopniu nie przeszkadza.

Czasami jednak warto się chwilę zastanowić aby kompletnie nie utracić kontaktu z rzeczywistością. Dla Ciebie może i te wypowiedzi są złośliwe i kipiące intelektem. Myślisz, że dla innych także? :-)

Przejdź do forum: