Zobacz temat
 Drukuj temat
Praca na etacie i działalnośc gospodarcza a urlop macierzyński
wilk
Czy ZUS może mnie ciągać "za macierzyństwo" z przełomu 2001-2002, jeżeli ja już nie mam firmy? Nie jestem już płatnikiem

AnetandAndy
niestety tak - nie ma znaczenia czy dg jest zlikwidowana lub zawieszona, a przedawnienie wchodzi w rachubę dopiero po 10-ciu latach Smutek

ola74
Pozostaje chyba tylko Strasburg...

ola74
A czy ma znaczenie, że w okresie, za który ZUS żąda zapłaty, składki za mnie opłacał mój zakład pracy?

AnetandAndy
ola74 napisał/a:
A czy ma znaczenie, że w okresie, za który ZUS żąda zapłaty, składki za mnie opłacał mój zakład pracy?

Dla każdego niestronniczego sądu powinno to mieć znaczenie - pamiętam sprawę koleżanki forumowiczki z Legnicy, która jako jedna z nielicznych aktywnych matek wygrała sprawę z zusem, właśnie dzięki temu, że zakład pracy opłacał za nią składki, a jeżeli ktoś ma płacone składki z jednego tytułu ( stosunek pracy ), to z innych ( np. z działalności gospodarczej ) istnieje dobrowolność opłacania składek.
Edytowane przez AnetandAndy dnia 31-01-2011 22:01

Matylda76
A tak nawiązując do wcześniejszego postu to .......
Po raz kolejny już, zaczęłam robić przegląd zgromadzonej przeze mnie dokumentacji, która nazbierała mi się podczas walki z ZUS. (Oj dużo tego, jak zapewne u każdej z Was) Mój wzrok przykuła "informacja o składkach na ub. emerytalne ewidencjonowanych na indywidualnym... w ZUS za rok 2005" . Z informacji tej wynika, że w 2005 mój zakład pracy odprowadzał za mnie składki na ubez. społ. i to przez cały rok. Jak ja wcześniej mogłam na to nie zwrócić uwagi!! Nadmienię tylko, iż od stycznia 2005 przebywałam na urlopie macierzyńskim a później na wychowawczym. Skoro mój pracodawca opłacał za mnie składki na us, (a jak wiadomo jeżeli ktoś ma płacone składki z jednego tytułu to istnieje dobrowolność opłacania składek) to jakim prawem te mendy z ZUS nękały mnie o zapłacenie składek za m.in. 2005??? Jak pomyślę, że grozili karą 5 tyś zł, naliczali niebotyczne odsetki, a oprócz tego ile nocy nie przespałam ze stresu i zdenerwowania to zaczynam zgrzytać zębami. Przeglądam wpłaty z ZUS do OFE - nie ma ani jednej w terminie. Poślizg we wpłatach często jest kilkuletni!!!

AnetandAndy
Zus najzwyczajniej w świecie, stosując swoją klasyczną metodę "zastraszenia" , "zaproponował" Tobie "dobrowolne" ubezpieczenie się także z tytułu działalności gospodarczej Z przymrużeniem oka

AnetandAndy
[color=red]Przypominam wszystkim zainteresowanym forumowiczkom i forumowiczom, że przez 6 miesięcy, licząc od dzisiaj, trwa "okienko abolicyjne" dla składek na Fundusz Pracy dla aktywnych matek ( w oddziale zus usłyszałem natomiast bardzo niemiłe określenie "stare matki" ) ze zbiegiem tytułów urlop wychowawczy + dg w okresie od 01.01.1999 do 31.08.2009 ( co prawda pierwsze 2 lata z haczykiem obejmuje już przedawnienie, ale należy ująć we wniosku także urlopy, które miały miejsce w tamtym czasie )[/color]

michal
dzisiaj (a praktycznie ok. miesiąca) uszczupliłem kasę zakładu o 1000 zł -
miły poczatek tygodnia. (Tak naprawdę to zus jest nadal do przodu 1000 bo zwracają tylko odsetki)
Pozdrawiam wszystkich
wyrok 3 lata

Alutka
witam i prosze powiedzcie mi co mam zrobic
dostalam pismo z ZUS zwyklym listem,nawet nie poleconym o koniecznosci zlozenia dokumentow zgloszeniowych i rozliczeniowych dotyczacych obowiazkowych ubezpieczen spolecznych z tytulu prowadzonej dzialanosci gospodarczej w okresie pobieranego swiadczenia macierzynskiego oraz urlopu wychowawczego za okres od 17.06.2004 do 31.03.2007(wtedy zamknelam dzialalnosc).nadmienie iz w tym czasie odprowadzalam skladke na ubezpieczenie zdrowotne i nie uzyskiwalam zadnego dochodu z dzialanosci.cos czuje ze to poczatek zabiegow ZUS w celu sciagniecia "zaleglych skladek".nie interesowalam sie ta sprawa bo na czas likwidacji dzialanosci wszystko bylo w porzadku i po jej zamknieciu nie bylo koniecznosci sledzenia aktualnosci ZUS,wiec jak latwo sie domyslec przegapilam czas na umorzenieSmutek

fiorka
Czy ,,nowa,, abolicja dotycząca funduszu pracy obejmie tylko mamy na urlopie wychowawczym, na macierzyńskim NIE????

AnetandAndy
fiorka napisał/a:
Czy ,,nowa,, abolicja dotycząca funduszu pracy obejmie tylko mamy na urlopie wychowawczym, na macierzyńskim NIE????

Mamy na urlopie macierzyńskim obejmowała ustawa z 24.04.2009, która pozwalała składać wnioski o umorzenie w okresie 01.09.2009 - 31.08.2010.
Niestety większość mam o tym nie wiedziała ... z winy zusu, który uważał, że szum medialny wokół sprawy to wystarczająco skuteczna metoda informowania zainteresowanych.

tajga
AnetandAndy napisał/a:
[color=red]Przypominam wszystkim zainteresowanym forumowiczkom i forumowiczom, że przez 6 miesięcy, licząc od dzisiaj, trwa "okienko abolicyjne" dla składek na Fundusz Pracy dla aktywnych matek ( w oddziale zus usłyszałem natomiast bardzo niemiłe określenie "stare matki" ) ze zbiegiem tytułów urlop wychowawczy + dg w okresie od 01.01.1999 do 31.08.2009 ( co prawda pierwsze 2 lata z haczykiem obejmuje już przedawnienie, ale należy ująć we wniosku także urlopy, które miały miejsce w tamtym czasie )[/color]

Andy! Tak będzie dobrze?

................................ .............................
/dane wnioskodawcy/ /miejscowość, data/

................................
/adres/

NIP............................
Pesel.........................

ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
Oddział/Inspektorat w ..................

Wniosek o umorzenie

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy; Prawo bankowe (Dz. U. Nr 71, poz. 609 )i Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 257, poz. 1725)
zwracam się z prośbą o umorzenie:
opłaconych odsetek za zwłokę z tytułu składek na Fundusz Pracy za okres od 10-05-2003 do 12-09-2003 i od 01-11-2003 do 29-02-2004 r. w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej i jednocześnie przebywania na urlopie macierzyńskim i wychowawczym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

Jednocześnie w przypadku gdy powstała z tego tytułu nadpłata nie zostanie zaliczona na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek proszę o jej zwrot na rachunek bankowy nr ............

podpis

Czy ZUS umorzył nam odsetki za składki na Fundusz Pracy za macierzyński a nie umorzył za wychowawczy ? Kompletnie sie w tym zamotałam, a chciałabym zamknąć sprawę nim wyląduję na porodówce Szok), żeby sobie duperelami głowy nie obciążać.
A propos macierzyńskiego i wychowawczego obecnie - są jakieś składki o których powinnam wiedzieć pracując na cały etat i prowadząc działalność?

AnetandAndy
tajga napisał/a:
AnetandAndy napisał/a:

Andy! Tak będzie dobrze?

................................ .............................
/dane wnioskodawcy/ /miejscowość, data/
................................
/adres/
NIP............................
Pesel.........................

ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
Oddział/Inspektorat w ..................

Wniosek o umorzenie
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy; Prawo bankowe (Dz. U. Nr 71, poz. 609 )i Ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 257, poz. 1725)
zwracam się z prośbą o umorzenie:
opłaconych odsetek za zwłokę z tytułu składek na Fundusz Pracy za okres od 10-05-2003 do 12-09-2003 i od 01-11-2003 do 29-02-2004 r. w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej i jednocześnie przebywania na urlopie macierzyńskim i wychowawczym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.
Jednocześnie w przypadku gdy powstała z tego tytułu nadpłata nie zostanie zaliczona na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek proszę o jej zwrot na rachunek bankowy nr ............
podpis

Czy ZUS umorzył nam odsetki za składki na Fundusz Pracy za macierzyński a nie umorzył za wychowawczy ? Kompletnie sie w tym zamotałam, a chciałabym zamknąć sprawę nim wyląduję na porodówce Szok), żeby sobie duperelami głowy nie obciążać.
A propos macierzyńskiego i wychowawczego obecnie - są jakieś składki o których powinnam wiedzieć pracując na cały etat i prowadząc działalność?

jeśli chodzi o FP i FGŚP, to:
- za macierzyński nowela z 24.04.09 umarzała i składki i odsetki ( wnioski można było składać od 01.09.09 do 31.08.10 ) ;
- za wychowawczy nowela nie umarzała nic i dopiero ustawa z 16.12.10 to zmieniła, czyli podobnie jak w przypadku FUS-u tym co nie płacili umarza wszystko, a tym co zapłacili - tylko odsetki )

Jeśli Piechota zadziała skutecznie może będzie lepiej.

Obecnie przepisy każą płacić wszystkie składki ( FUS, FP, zdrowotna ) na wychowawczym, chyba że DG zostanie zawieszona.

czarna
Znowu mamy składać wnioski o umorzenie tym razem na FP, ale tylko odsetek bo jak już ktoś zapłacił (napewno większość) to kwotę wchłonął ZUS. No i czas skrócili mamy na to 6 miesięcy Smutek

madziapryw
witajcie
ja też dostałam właśnie pismo z zusu informujące mnie, że w okresie od 06-2005 do 09-2005, czyli w okresie kiedy byłam na macierzyńskim, powinnam opłacać pełne składki a nie jak to robiłam tylko zdrowotną. Byłam zatrudniona na etacie i prowadziłam działalność. Dopiero teraz czytam o tym co trzeba było zrobić żeby zostać objętym umorzeniem, ale jest już po sprawie. Zus nigdy nie monitował i nie pisał do mnie pism poruszający ten problem więc żyłam w spokoju, że wszystko jest ok a tu teraz takie informacjeSmutek Powiedzcie czy mogę coś zrobić żeby uniknąć płacenia, umorzenia odsetek lub chociaż rozłożenia na raty?? Poradźcie proszę

AnetandAndy
madziapryw napisał/a:
witajcie
ja też dostałam właśnie pismo z zusu informujące mnie, że w okresie od 06-2005 do 09-2005, czyli w okresie kiedy byłam na macierzyńskim, powinnam opłacać pełne składki a nie jak to robiłam tylko zdrowotną. Byłam zatrudniona na etacie i prowadziłam działalność. Dopiero teraz czytam o tym co trzeba było zrobić żeby zostać objętym umorzeniem, ale jest już po sprawie. Zus nigdy nie monitował i nie pisał do mnie pism poruszający ten problem więc żyłam w spokoju, że wszystko jest ok a tu teraz takie informacjeSmutek Powiedzcie czy mogę coś zrobić żeby uniknąć płacenia, umorzenia odsetek lub chociaż rozłożenia na raty?? Poradźcie proszę

W sumie cały ten wątek jest swoistym poradnikiem - na kilku ostatnich stronach znajdziesz odpowiedź na swoje pytania. Sprawa nie jest tak jednoznacznie przegapiona i przegrana - każdy może mieć swoje indywidualne asy w rękawie ( np. zakład pracy dobrowolnie płacił składki za daną osobę i z płacenie z DG było sprawą dobrowolną lub są niepodważalne dowody na to, iż aktywna mama po porodzie faktycznie nie była w stanie prowadzić DG ). Można też liczyć na cud w efekcie pozytywnej interwencji w zusie posła Piechoty.

madziapryw
właśnie prześledziłam cały wątek. Odpisałam na pismo do ZUS-u i czekam na odpowiedź, będę też pisać do posła Piechoty i innych ludzi z komisji, których maile dostałam od jednej z towarzyszek niedoli z tego forum. Jaki będzie efekt , nie wiem, ale trzeba coś robić a nie poddawać się bez walki.
Do AnetandAndy: na dobrowolne ubezpieczenie przez pracodawcę w tym okresie raczej nie mam co liczyć, ale sprawdzę to. Zastanawiam się nad drugą sugestią. Miałam działalność w formie spółki cywilnej razem z mężem więc może na to się powołać, że tak naprawdę to całe prowadzenie spadło na męża, a ja zaraz po macierzyńskim wyrejestrowałam się ze spółki. Jak myślisz można uderzyć w tym kierunku??

AnetandAndy
Na pewno można, choć może nie wystarczyć ( zaraz zus rzuci pytanie: a czemu po macierzyńskim, a nie przed? lub stwierdzenie, iż spółka działała, więc przynosiła dochód, itd. ) Najlepsze argumenty to ciężki stan zdrowia matki po porodzie lub dziecka - wymagający stałej opieki, brak wystawionych faktur w okresie urlopu, itp. )
Edytowane przez AnetandAndy dnia 11-02-2011 16:41

wilk
Mąż rozmawiał dzisiaj z panią poseł Magdaleną Kochan w sprawie naszych problemów z ZUS. Podała swój numer telefonu na którego możemy kontaktować się bezpośrednio. Jeżeli nie odbierze to zawsze oddzwania później. Ponieważ jest zastępcą przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny jest bardzo zainteresowana dalszymi problemami z ZUS-em. Trzeba do pani poseł wysłać jak najwięcej potwierdzeń o nieskuteczności ustawy abolicyjnej, by mogła interweniować u prezesa ZUS. Wszystkie mamy które nie wiedziały o ustawie abolicyjnej niech wyślą SMS-em swoje imię i nazwisko, który inspektorat ZUS rozpatruje i numer sprawy który jest w każdym piśmie. Za jej osobistym pozwoleniem podaję numer tel. 607687707.

Przejdź do forum: